Lunety termowizyjne i ich wykorzystanie w trakcie polowań

Polowanie na dzikie zwierzęta w sezonie łowieckim to dla wielu ludzi wielka pasja i hobby oraz sposób na zdobywanie wysokiej jakości mięsa, jakim jest dziczyzna. Poprzez polowania można również skutecznie kontrolować populację różnych zwierząt. Nic więc dziwnego, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rozwiązań mających na celu ułatwienie myśliwym swojej działalności.

lunety termowizyjne
lunety termowizyjne do polowań
lunety termowizyjne do polowań

Lunety termowizyjne – podstawowe informacje

Obecnie w sklepach myśliwskich dostępnych jest wiele praktycznych urządzeń i akcesoriów. Do tego szerokiego grona zaliczane są między innymi rozwiązania termowizyjne. Wielu myśliwych poluje nocą, ponieważ w tym czasie sporo zwierząt jest bardzo aktywnych, a dodatkowo istnieje mała szansa, że w lesie będzie znajdował się jakiś człowiek. Aby lepiej widzieć zwierzęta w ciemności, stosowane są wspomniane wyżej elementy bazujące na termowizji. Dzięki nim można dość łatwo wykryć przedmioty czy też zwierzęta, których temperatura jest znacznie wyższa od otoczenia. Do grona istotnych sprzętów myśliwskich zaliczane są między innymi lunety termowizyjne.

Pod pojęciem myśliwskich lunet termowizyjnych kryją się specjalne, zaawansowane rozwiązania technologiczne, które umożliwiają obserwację i celowanie do zwierząt w warunkach nocnych, podczas mgły, opadów deszczu, śniegu i w innych trudnych warunkach. Ich wpływ na skuteczność oraz bezpieczeństwo polowań jest więc bardzo wysoki.

Najważniejsze cechy i zalety porządnych lunet termowizyjnych

Obecnie na rynku dostępne są urządzenia termowizyjne różnych producentów, które charakteryzują się wieloma istotnymi cechami, jak również zaletami. Poniżej przedstawione zostały istotne właściwości doceniane przez myśliwych:

  • estetyczny wygląd zachowujący stylizację standardowej lunety dziennej,
  • wysoka rozdzielczość obrazu 640×480,

  • detektor termiczny o wysokiej czułości,

  • wysoki kontrast i wzmocnienie szczegółów obrazu,

  • płynne przybliżanie i oddalanie obrazu,

  • podkreślanie celu za pomocą wielu różnych palet kolorów,

  • możliwość robienia zdjęć i nagrywania filmów,

  • wielogodzinna praca na baterii,

  • solidna konstrukcja odporna na uszkodzenia mechaniczne, warunki pogodowe i inne niekorzystne czynniki.

 

Inne przykłady urządzeń termowizyjnych wykorzystywanych przez myśliwych

Lunety termowizyjne nie są jedynymi rozwiązaniami tego rodzaju, wykorzystywanymi przez myśliwych. Godne uwagi są specjalne monookulary, które pozwalają na obserwację zwierzyny z daleka. Ich funkcja termowizyjna umożliwia korzystanie z nich w nocy oraz podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Alternatywą umożliwiającą skuteczne obserwowanie zwierzyny w trudnych warunkach, są standardowe, wysokiej jakości kamery termowizyjne.